Egyre jobbak a szatmári borok, jó úton halad tehát a megye borászata, legalábbis ezt a konklúziót vonta le a hétvégi megyei borversenyt követően Bence Zoltán borszakértő, a zsűri tagja.
A hétvégén immáron nyolcadik alkalommal került megrendezésre a Szatmár Megyei Borok Versenye, ezúttal Krasznabélteken, melyre összesen 72 mintát szolgáltattak a környékbeli termelők. Ezek közül 15 kapott aranyérmet, 28 ezüstérmet, 12 pedig bronzérmet. A fődíjat a fehér borok között Hetei László krasznabélteki termelő Chardonnay barrique bora hódította el, míg a vörösborok között a túrterebesi Oláh János Dornfelder bora bizonyult a legjobbnak.
Serli Csilla, a Nachbil borászat ügyvezető igazgatója a Szatmár.ro megkeresésre kihangsúlyozta, hogy az ez volt az első olyan verseny, amely megközelítőleg korrekt megmérettetést hozott, ahol szúrópróbaszerűen megpróbálták kiszűrni, hogy a szatmári borversenyen csak Szatmár megyében termett szőlők borai versenyezzenek.
A Nachbil borászat három aranyérmet is kapott (a 2010-es Rozé, 2008-as Trei gratii és 2009-es Syrah) , Serli Csilla minden győztesnek gratulált, és kihangsúlyozta: a verseny célja az igazságos megmérettetés. Egy ilyen próbatétel ugyanis motiválja a termelőket, biztosítja ugyanakkor a tapasztalatcsere lehetőségét és lehetővé teszi az összefogás, az együttműködés kialakulását. „A közös cél, hogy Szatmáron minél jobb borokat termeljünk és hogy ezeket minél jobban promoválni tudjuk", mondta a szakértő.
Ami a színvonalat illeti, Bence Zoltán borszakértő, a zsűri tagja leszögezte: a felhozatal évről évre egyre erősebb. Elmondása szerint, bár a tavalyi év nem volt éppen a legkedvezőbb a szőlősgazdák számára, mégis, kellő odafigyeléssel és szakértelemmel így is elő lehetett állítani minőségi borokat.
„Bár Romániában elsősorban a délen termelt borok az ismertebbek, nálamnál nagyobb szakértők is egyre inkább azt vallják, hogy Észak-Erdélyben lassan egyre jobb minőségű borok készülnek. Ennek oka, hogy az ország déli részén nagyon meleg van és emiatt csökken a borok savtartalma, ami viszont a jó bor elengedhetetlen hozzátartozója", fejtette ki Bence Zoltán. Aki elmondta továbbá, hogy Szatmár megyében a fehér borok közül a Királyleányka, az Ottonel muskotály, az Olasz és a Rajnai rizling, a Chardonnay , a Cserszegi fűszeres valamint a Bakator a legnépszerűbb, míg a vörös borok közül a Syrah, a Merlot, a Kékfrankos és a Pinot noir.
Serli Csilla felhívta a figyelmet arra a tényre, hogy bár a sajtóban a Krasznabélteki Polgármesteri Hivatal, a Megyei Tanács, a megyei Agrárkamara szerepel, mint szervező, ám több krasznabélteki termelő segítségét is ki kell emelni, úgy mint Leiher Géza, Weissenbacher László, Brutler Katalin, Hetei László, Tepfenhart Béla és Schlanger János.